İŞBİR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tümay ÖZER ile Yapılan Söyleşi

1.Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın Ulusal Savunma Sanayindeki rolü hakkında görüşleriniz?

İŞBİR ELEKTRİK SANAYİ A.Ş.; Türkiye’de 41 yıl önce sektörde yerini  almış, İlk Jeneratör Fabrikası ve En Yüksek Güçteki Yerli Alternatör üreticisidir. Yurt dışında çalışan Türk işçilerinin ortaklığı ile 1977 de kurulmuş bir şirkettir. Adını İşçi Birliğinden esinlenerek almıştır ve 1988 yılından itibaren de Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na (TSKGV) bağlı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Sermayesinin %99,85’inin ait olduğu TSKGV bünyesindeki 6 şirketten birisidir.

İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. Balıkesir’de, yaklaşık 30 bin m²’lik bir arazi üzerinde, 12 bin m² kapalı, 20 bin m² açık alana sahip tesislerinde tasarım, geliştirme, üretim, test, montaj, satış, sertifikasyon, kalifikasyon, ve lojistik destek faaliyetlerini sürdürmektedir. 2017 yılı toplamında 25.000 kVA gücünde jeneratör ve alternatör üreterek, 55 milyon lira satış geliri elde etmiş, 2018 satış hedefi ise geçen yıla göre yaklaşık ’lik artışla 65 milyon lira ciroya ulaşmaktır.

İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. uygun güçte, özellikte ve proje bazlı 2000 kVA’ya kadar Alternatör üretimi yapan ilk ve tek firmadır. 10 kVA ile 2000 kVA arasında güçlerde kendi tasarımı olan Alternatörü üreten İŞBİR, yerli katkı payı en yüksek firmalardan biridir. Alternatör üretimi konusunda öncü olan İŞBİR, en iyi işçilikle, en iyi malzemeyi kullanarak ürünlerinin kalitesini en üst seviyede tutmaktadır.

İŞBİR’in faaliyet alanları; başta Dizel Elektrojen Grupları olmak üzere,  senkron ve asenkron alternatör, dinamik frekans konvertörü, mobil dual jeneratör seti, marin jeneratörler üreten tek ve en büyük kuruluş olmuştur.

İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş.’nin vizyonu; Yenilikçi ve Katma Değeri yüksek ürünleri ile Ülkemizde 2020’ye kadar pazar payını yüzde 6’nın üzerine çıkarıp, sektörde yer alan ilk dört firma arasında olmaktır. Aynı dönemde toplam cirosu içerisindeki ihracatın payını asgari yüzde 15’e yükseltmektir.

Türkiye’nin yer aldığı coğrafyada; enerji sistemlerinin üretilmesine ve geliştirilmesine öncülük ederek, sahip olduğu teknik kadro ve bilgi birikimi ile Ulusal Savunmaya ve Ülke Ekonomisine doğrudan katkı sağlamayı kendisine hedef edinen İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş,  yüksek kalitede sunduğu üretimini, 2004 TSE Kalite, 2013 TSE Altın Kalite Ödülleri ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, TSE Ürün Uygunluk belgelerinin yanı sıra; Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan için Yurtdışı Marka Tescil Belgesi alınmıştır. Pakistan ve Irak ülkeleri Yurtdışı Marka Tescil Belgesi başvurusu yapılmıştır. Türkiye’nin ilk Taktik Sessiz Jeneratörünün Patentini alınmıştır. AS 9100 Havacılık Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarına başlamıştır. NATO ülkelerine ikmal, bakım ve destek sağlayan bir merkez olan NATO İKMAL ve BAKIM TEŞKİLATI (NSPA) kaynak arşivine üye olmuştur. Bu sayede ülkenin milli ve askeri ihtiyaçlarına yönelik tedarik faaliyetleri kapsamında güvenilir üretim imkanlarına sahip olduğunu kanıtlamıştır. 

İŞBİR, yurt içinde, ülkemizin savunma sanayinin en önemli deniz, hava ve kara projelerinde yer almaya devam etmektedir. Türkiye’nin İlk Milli Savaş Gemisi projesi olan Milgem projesi kapsamında Milgem-I, Milgem-II, Milgem –III, Milgem IV ile Sismik Araştırma Gemisi, Yeni Tip Karakol Botu (YTKB), Tank Çıkarma Gemisi (LST), Test ve Eğitim Gemisi (TVEG) ve Türkmenistan’a ihraç edilen Serhet Gemisi Sınıfı Botları (SGSB), Hızlı Müdahale Botları, Çıkarma Gemisi (LCM), Römorkör, Hidrografik ve Oşinografi Araştırma Gemisi, Deniz Otobüsü projeleri kapsamında üretilen gemilerin tüm jeneratörleri İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş.  tarafından üretilmiştir.

Deniz Kuvvetlerinin yanı sıra, Kara Kuvvetleri Komutanlığı projelerinde; Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERRIKS), Elektronik Harp Test Eğitim Sistemi (EHTES), Taktik Saha Muhabere Sistemi (TASMUS), Jandarma Entegre Muhabere Sistemi (JEMUS), Ateş Destek Otomasyon Sistemi (ADOP), Modüler Geçici Üs Bölgesi (MGÜP), Mobil Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemleri (MILKED), Kriptolu Sayısal Mobil Haberleşme (DMR), vb. projelerinin jeneratörleride İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. tarafından üretilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılan İnsansız Hava Aracı Jeneratör grupları üretimi kapsamında; TAI’nin ürettiği ANKA, Baykar Makine’nin ürettiği BAYRAKTAR, Vestel’in ürettiği KARAYEL sistemlerinin tüm jeneratörleri, İŞBİR tesislerinde, İŞBİR Mühendislerinin tasarımı ve Teknisyenlerinin, İşçilerinin emekleri ile üretilmekte ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunulmaktadır.

Jeneratör konusunda zaman, güvenilirlik, kalite ve satış sonrası hizmetler gibi özelliklerin önem arz ettiği Kamu ve Özel kuruluşlar da İŞBİR jeneratörleri kullanılmaktadır. Devlet Hava Meydanları, Devlet Demir Yolları, Hastaneler, Stadyumlar, Madenler, Fabrikalar vb.

İŞBİR, hali hazırda yürütmekte olduğu projelerin yanı sıra gerek Askeri, gerek Endüstriyel tip ve Marin tip jeneratör projeleri için ihracat yaptığı ülkelerin dışında farklı uluslararası pazarlara girmeyi ve İŞBİR ürünlerini en iyi şekilde tanıtmayı hedeflemektedir.

2. IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı ile ilgili görüşleriniz?

IDEF; Savunma, Güvenlik, Denizcilik, Havacılık ve Uzay Sanayi alanlarında üretilen en modern araç, malzeme ve sistemlerin sergilendiği Uluslararası tanıtım platformlarından biridir.

1993 yılından itibaren iki senede bir tekli yıllarda icra edilmektedir. Katılımcı ülkeler arasında dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Ülkemiz için olduğu kadar, diğer katılımcı Ülkeler ile Savunma Sanayi şirketleri için de önemli bir Tanıtım Merkezi ve Uluslararası Pazar konumundadır.

İŞBİR, üretmiş olduğu ürünleri sergilemek amacı ile Türkiye’nin tek Savunma Sanayi Fuarı olan IDEF Fuar’ında önceki yıllarda olduğu gibi 2017 yılında da yerini almıştır.

Fuarda; Ülke Savunmasına büyük katkıda bulunacak olan Kara Kuvvetleri Komutanlığının; Taktik sahada tüm haberleşme gereksinimlerini karşılamak için yürüttüğü TASMUS projesi kapsamında kesintisiz enerji sunmak amacı ile 2x15 kVA TASMUS Römorklu Jeneratör, anlık güç ihtiyacını karşılamak amacı ile 2,25 kVA Portatif Jeneratör ve Elektronik Harp, gece görüş sistemlerine sahip, kritik komuta bölgelerinde görüntülenmesi zor olan, birden fazla yakıtla çalışabilen, kojenerasyon özelliğine sahip 5-20-30 kW gücünde Taktik Sessiz Kabinli Jeneratörlerin tanıtımı yapılmıştır. Fuar da Türkiye de bir ilk olan ve patenti alınmış Taktik Sessiz Jeneratörler büyük ilgi görmüştür. 

İŞBİR, kendisini bugüne taşıyan alternatör üretimi konusundaki yeteneklerini geliştirmeye odaklanmış ve alternatör konusundaki araştırma, geliştirme ile makineleşme ve modernizasyon faaliyetlerine hız vermiştir. Bu maksatla, IDEF 2017 Fuarı’nda bu tip alternatörler de yürütülmekte olan projelerde kullanılabilir güç sistemleri olarak dikkat çekmiştir.

IDEF Fuarı; gerek Ulusal gerekse Uluslararası Savunma Sanayi platformlarında İŞBİR marka ürünlerin tanıtılmasında büyük katkı sağlamaktadır.

3. Şirketinizde yaptığınız AR-GE çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

İŞBİR, üretim çalışmalarının yanı sıra ekosistemi bir araya getiren ve sektörün nabzını tutan çalıştaylar düzenlemektedir. 2016 yılın sonunda “Jeneratör ve Enerji Sistemleri” konulu ilk çalıştayını gerçekleştirmiştir. Bu çalıştayda belirlenen hedeflerden bir tanesi, tesisin büyütülmesi ve bu amaçla yeni bir fabrika kurulmasıdır. 15 Ağustos 2017 tarihinde 31.500 m²’lik arsa tahsis imza protokolü gerçekleşen fabrikanın, mimari projesi çizilmiş ve yakın tarihlerde inşaat ihalesi yapılacaktır.

Yeni fabrikada kullanılması planlanan tezgahlar belirlenmiş, yurtiçinde ve yurtdışında tezgahlar için piyasa araştırması yapılmıştır. 2019 yılının ortalarında yeni fabrikada üretime geçilmesi planlanmaktadır. İŞBİR’in diğer bir hedefi olan İŞBİR AR-GE Merkezini; 9 Mayıs 2017 tarihinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tescil edilmiştir. İŞBİR’in hedefleri arasında yer alan alternatör çeşitliliğinin arttırılması konusundaki çalışmaları da tamamlanmış ve alternatör ürün skalasını genişleterek hedefine ulaşmıştır. Alternatör ürün çeşitliliği konusundaki çalışmaları yeni teknolojik gelişmeler doğrultusunda devam edecektir. İŞBİR, ilk çalıştayında belirlediği tüm hedeflere ulaşmıştır.  8-9 Mart 2018 tarihinde “2’nci Jeneratör ve Enerji Sistemleri” konulu ikinci çalıştayını düzenlenmiş ve “Alternatör” temasını işlemiştir. Üniversitelerden çok değerli hocalar, ASELSAN ve ROKETSAN gibi iş ortakları, servis ve bayilerin katılımı ile daha da geniş bir kitleye hitap etmiştir. Bu çalıştayda belirlenen hedeflerden ilki, Türkiye’deki jeneratör pazarında, alternatörün tek üreticisi olmak. Yurt içindeki jeneratör üreticilerinin tamamına yakını, alternatörü ithal etmekte olduğundan, İŞBİR, kapasitesini ve kalitesini arttırarak, maliyeti düşürerek, bu pazarda söz sahibi olmak istemektedir. Bunu başardıktan sonraki dünyada sayılı alternatör üreticileri arasına girmek en önemli amaçlarından biridir.

AR-GE çalışmalarının ilk ürünü, Türkiye’deki ilk Sessiz Taktik Jeneratörü Geliştirmek olmuştur. 5-10-20-30 kW gücünde Taktik Sessiz Jeneratörleri üretmenin gururunu yaşamaktadır. Savunma Sanayi projeleri kapsamında, 5 kW Tekli, 20 kW Tekli,  2x20 kW Dual, 30 kW Tekli, 2x30 kW Dual Taktik Sessiz Jeneratörlerin üretimi devam etmektedir.

İŞBİR’in bir sonraki hedefi; daha farklı güçlerde Sessiz Taktik Jeneratör geliştirmek ve üretmektir.  Şu anda 50 kVA gücü üzerinde çalışmalar devam etmektedir, zaman içerisinde 500 kVA’lara kadar çıkan jeneratörler üretilmesi planlanmaktadır. AR-GE merkezince geliştirilen özgün ürünler ve yürütülen modernizasyon projelerinin yanında, yine Savunma Sanayine doğrudan katkı sağlayabilecek yeni nesil Hibrit sistemlerinde kullanılabilen jeneratör ve alternatör tasarımı, tek bir kaynaktan çoklu enerji çalışma prensibi kapsamındaki kojenerasyon sistemleri üzerinde de çalışmalar devam etmektedir.

İŞBİR’in esas hedefi; ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamak ve katma değeri en yüksek 0 yerli jeneratörü üretmektir. İŞBİR, bunu başarabilmek adına jeneratörlerinde yerli motor kullanımına yönelik çalışmalar başlatmıştır. Bu tip çalışmalar ve ortaklıklar sayesinde, yakın gelecekte, 0 yerli jeneratörleri de üreterek, ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

İŞBİR, dün olduğu gibi bugün de mevcut bilgi birikimi,  tecrübeli kadrosu ve teknolojik alt yapısı ile gerek Kamu ve Özel, gerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve de Tük Milletinin ihtiyacı olan jeneratörleri üretmenin haklı gururunu taşımaya devam edecektir.