Türk Savunma Sanayiinin Kalbi IDEF 2017’de Attı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda organize edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarının 13’üncüsü, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde, 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlendi.

Açılışını Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı IDEF 2017’ye, bu yıl 67 ülke, 2 uluslararası kuruluştan 133 heyet ve 637 heyet üyesi katıldı. Katılan heyet üyeleri arasında 1 Cumhurbaşkanı, 26 Bakan, 6 Genelkurmay Başkanı, 17 Bakan Yardımcısı, 5 Genelkurmay Başkan Yardımcısı, 10 Kuvvet Komutanı ve 14 Müsteşar hazır bulundu.

120.000 m2 alanda gerçekleştirilen fuarda 50 ülkeden 317’si yerli 503’ü yabancı olmak üzere toplam 820 firma / temsilcisi yer aldı.

Yaklaşık 80.000 kişinin ziyaret ettiği IDEF Fuarında 28 makam için görüşme ofisi açılarak, 2.000’in üzerinde profesyonel görüşme yapıldı. Ayrıca Fuarda bir dizi alım, satım ve iş birliği görüşmesi sonunda 50 imza töreni gerçekleştirildi.

IDEF’e yerli ürünler damga vurdu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin yanı sıra Türkiye’nin vizyon projesi Milli Muharip Uçak (MMU) maketini, Özgün Helikopter T625, silahlı Hürkuş ve Anka İnsansız Hava Aracı Sistemi Silah Entegrasyonu’nu ilk kez sergiledi.

Fuarda ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusundan ilk görüntüler paylaşıldı.

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) Genel Müdürü Mahmut AKŞİT, geliştirmekte oldukları uçak motorları hakkında Başbakan Binali YILDIRIM’a bilgi verdi.

Otokar, Türkiye’nin milli ana muharebe tankı Altay’ın barışı destekleme operasyonları için asimetrik muharebe koşullarına uygun olarak geliştirilen Altay Asimetrik Harp Tankı’nı (Altay AHT) IDEF’te görücüye çıkardı. Üstün beka ve hareket kabiliyeti, atış gücü ve teknolojisiyle dünyanın en modern ana muharebe tankı konumunda olan ve seri üretim için gün sayan Altay Ana Muharebe Tankı’nın prototipi de Otokar standında yer aldı.

ROKETSAN tarafından geliştirilen Kaan, TRG-300 Kaplan, TRG-122 füzeleri ve Mini Akıllı Mühimmat MAM-C, ilk kez sergilendiği IDEF 2017’de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Ayrıca ROKETSAN’ın dünya pazarında tercih edilen ürünlerinden lazer güdümlü füze Cirit, orta ve uzun menzilli tanksavar füzeleri UMTAS ve OMTAS, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze L-UMTAS, SOM ve JSF uyumlu SOM-J hassas güdümlü stand-off mühimmatları, Hisar hava savunma füzeleri, Teber lazer güdüm kiti, tapalar ve çeşitli balistik koruma sistemleri ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

IDEF’in en büyük standı ASELSAN’ın

ASELSAN 5 dönümle IDEF tarihinin en büyük stant alanını kullanarak 317 ürününü sergiledi.
Uzun menzilli erken ihbar radar sistemi EIRS, askeri yürüyüş asistanı Asya, Lazer Savunma Sistemi, termal kamera ve gece görüş sistemini tek cihazda buluşturan Van Kedisi, uzaktan kumandalı silah sistemi Sarp Dual, yeni nesil zırhlı muharebe sistemi Korhan, Elektromanyetik Top Sistemi, hafif torpido, Otomatik Havan Sistemi, ASELSAN standında dikkati çeken ürünler arasında yer aldı.

TÜBİTAK’tan İlk milli hava füzeleri

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) geliştirdiği, Türkiye’nin ilk milli hava füzeleri, Gökdoğan ve Bozdoğan da fuarda görücüye çıktı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) kamikaze dronları (Alpagu, Kargu) ve keşif dronu (Togan) ilk kez sergilendi. STM’nin standında yer alan denizaltı ve fırkateyn tasarımları merak uyandırdı. Yüksek çözünürlüklü mikro yer gözlem uydusu Lagari de Türkiye için yeni bir teknoloji olması nedeniyle ilgiyle karşılandı.

ATAK helikopterini kullanma deneyimi yaşamak isteyenlerin buluşma noktası, HAVELSAN standı oldu. ATAK helikopteri pilotlarının eğitimi için üretilen simülatörler, özel bir versiyonla ilk kez fuarda sergilendi.

İŞBİR Elektirik Sanayii A.Ş. standında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen 5 kW ve 30 kW’lık taktik jeneratörler ve TASMUS Dual Mobil Jeneratörleri sergiledi. Standın en ilgi çeken ürünü ise sessiz jeneratör oldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek uçak ve helikopter aküsü tedarikçisi olan ASPİLSAN, ürünlerinin sivil havacılığa ulaştırılması için gereken EASA sertifika işlemlerinin yüzde 70 oranında tamamlandığını bildirdi.

Kaplan’ın tanıtımı yapıldı

Savunma sanayisinin önde gelen kara sistemleri üreticilerinden FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank Kaplan MT’nin, testlere hazır prototipinin tanıtımı IDEF’de yapıldı. KAPLAN MT, hassas doğrudan ateş kabiliyeti, geniş mühimmat seçenekleri ve üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile muharebe sahasında güçlü bir oyuncu olarak yer almaya hazırlanıyor.

Nurol Makina, “kendi sınıfında yeni bir çağ açacağı” belirtilen yeni 4×4 zırhlı aracını ilk kez fuarda sergiledi. “NMS” adıyla yeni bir 4×4 zırhlı aracın tanıtımının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine giren Ilgaz’ın yeni versiyonu Ilgaz 2 Zırhlı İç Güvenlik Aracı ve Ejder Kunter Zırhlı Personel Taşıyıcı da yeni ürünler olarak stantta yer aldı.

Öne çıkan anlaşmalar

Fuarda bir dizi alım, satım ve iş birliği görüşmesi sonunda 50 imza töreni yapıldı.

Türkiye ile Pakistan arasında savunma sanayisindeki iş birliğini ileriye taşıyacak gelişmeler yaşandı. Buna göre, Pakistan’dan 52 Super Mushshak eğitim uçağı alınacak. Pakistan ise 4 MİLGEM korveti satılmasına yönelik kararlığını ortaya koydu. Satışa ilişkin anlaşmanın imzalarının ise önümüzdeki aylarda atılması bekleniyor.

Milli Muharip Uçak Programı’na ilişkin de MMU Programı Türkiye-BAE Mektup Teatisi Anı Töreni sertifikası ve TUSAŞ ile BAE Systems arasındaki iş birliği anlaşması kapsamında sürdürülen müzakereler tamamlanarak onay süreçlerinin başlatılması amacıyla tarafların geldiği durumu tespit eden mutabakat metni imzalandı.

HÜRKUŞ-C Uçağı Geliştirilmesi ve Seri Üretim Projesi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ arasındaki sözleşme imza altına alındı.

SSM ile Baykar Makina arasında imzalanan sözleşme ile jandarma için silahlı taktik İHA sistemi tedarik edilmesi kararlaştırıldı.

SSM ile ASELSAN arasında M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi (Fırat M60T) Projesi Sözleşmesi ve ULAK Baz İstasyonunun Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Haberleşme Sisteminin Geniş Bant Çözümünde Kullanılmasına Yönelik Niyet Anlaşması imzalandı.

Sözleşme değeri 109 milyon 245 bin avro ve 25 milyon lira olan M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi projesi kapsamında, M60T tanklarına lazer uyarı sistemi, uzaktan komutalı silah sistemi, yakın mesafe gözetleme sistemi, koruma astarı ve i̇klimlendirme sistemi entegrasyonu gerçekleştirilecek.