TSK Güçlendirme Vakfı 30 Yaşında

Kurulduğu 26 Eylül 1987 tarihinden bu yana Büyük Türk Milletinin katkıları ile Türk Savunma Sanayiinin gelişmesi için çalışmalarına devam eden Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı 30’uncu yaşını gururla kutladı.

Vakfımız 30’uncu Kuruluş Yıldönümünde bağlı kuruluşları ile birlikte bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlikler çerçevesinde 25 Eylül 2017 tarihinde ASELSAN, 27 Eylül 2017 tarihinde TUSAŞ halkımızın ziyaretine açıldı. 26 Eylül 2017 tarihinde ise TSK Güçlendirme Vakfı ve Bağlı Ortaklıkları temsilcileri Mütevelli Heyeti Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin CANİKLİ başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti.

CANİKLİ, beraberindeki Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, TSKGV Genel Müdür Vekili Sadık Piyade ve diğer ilgililerle Aslanlı Yol’dan geçerek, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen CANİKLİ, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atam,

Büyük Türk Milletinin katkılarıyla var olan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın 30’uncu Kuruluş Yıldönümünde huzurunuzdayız.

Vakfımız; kuruluş kanununa uygun olarak milli harp sanayiinin geliştirilmesi, yeni harp sanayi dallarının kurulması ve harp silah, araç ve gereçlerinin satın alınması suretiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaş gücünün artırılmasına katkı sağlamaya yönelik görevini sürdürmektedir.

30 yıl önce büyük özveri ve gayretlerle kurulan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı; Halkımızla tesis edilen gönül bağını güçlendirerek Yüce Milletinden aldığı güç ve destekle bugünkü seviyesine ulaşmıştır. Bu değerli destekler neticesinde Vakıf Bağlı Ortaklıkları, kuruluşundan bu güne kadar büyük bir aşama kaydetmiş, Türk Savunma Sanayiinde lider, dünyada söz sahibi konuma ulaşmıştır.

30’uncu kuruluş yıl dönümünü büyük bir onur ve gururla kutlayan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı; açtığınız çağdaş uygarlık yolunda, savunma sanayimize ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya dün olduğu gibi bugün de aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Size olan minnet duygularımızla aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Törenin ardından TSKGV Genel Müdür Vekili Sadık PİYADE, Vakfın kuruluş yıl dönümü için basılan ve üzerinde Vakfın görseli ile “TSK Güçlendirme Vakfı 30. Onur Yılını Kutluyor” yazısı bulunan milli piyango biletini Bakan CANİKLİ’ye hediye etti.

ASELSAN ve TUSAŞ Kapılarını Halka Açtı

Vakfımızın 30’uncu Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla ASELSAN ile TUSAŞ halkın ve bağışçılarımızın ziyaretine açıldı. Milli imkanlarla geliştirilen teknolojileri gören ziyaretçiler hayranlığını gizleyemedi. 300’den fazla kişinin gezdiği ASELSAN’da ziyaretçilere Genel Müdür Dr. Faik EKEN tarafından bilgi verildi.

EKEN, yaptığı açıklamada Vakıf bağışçıları ve vatandaşları tesislerinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. TSKGV’nin savunma sanayisinde çok büyük etkisi ve hizmeti olduğunu vurgulayan EKEN, savunma sanayinin belkemiğini oluşturan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN’ın büyük ortağının Vakıf olduğuna işaret etti.

ASELSAN’ı ziyaret eden Vakıf bağışçısı Baki GÜNER ziyaretinin ardından “Ben istiyorum ki benim silahım dünyada bir tane olsun. Benim milletim dünyada bir tane Mühendislerimiz ülkemizi her türlü tehlikeye karşı koruyacak şeyler üretsinler. Onlar mühendis ben bir garip işçiyim, emekli oldum. Gördüm ki benim ülkem uyumuyormuş.” diye konuştu.

Bir diğer Vakıf bağışçısı Asuman AKDURAN ise “Gördüklerimden sonra kendimi çok güvende hissediyorum.” ifadesini kullandı.

TUSAŞ’da ise ziyaretçileri Genel Müdür Temel KOTİL karşıladı. KOTİL ziyaretçilere, şirketin yürüttüğü projelere ilişkin bilgiler verildi. Genel Müdür Temel KOTİL, Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ’un jet versiyonu “HÜRJET” projesinin konsept tasarımını ilk kez kamuoyu ile paylaştı.

 

Bağışçılarımız ve ziyaretçiler bilgilendirmenin ardından üretim tesislerini gezdiler. Ziyaretçiler ATAK Helikopteri, HÜRKUŞ Eğitim Uçağı ve ANKA İnsansız Hava Aracını yakından inceleme fırsatı yakaladılar.

TSK Güçlendirme Vakfı 30 Yaşında