HÜRKUŞ-C Muharip Görevler İçin Hazırlanıyor

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı kapsamında farklı görev senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlanan HÜRKUŞ, HÜRKUŞ-C versiyonu ile pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştiriliyor.

“28 Kasım 2016 tarih ve 180 Sayılı Bakanlık Makam Onayı”na istinaden başlatılan “Silahlı HÜRKUŞ Uçağı Geliştirme ve Seri Üretim Projesi”ne yönelik olarak, ihtiyaç makamlarınca PTD (Proje Tanımlama Dokümanı) çalışmaları devam ederken, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından da Teklife Çağrı Dokümanı hazırlıklarına devam edilmektedir. Bu kapsamda teknik isterler ve iş tanımı hususunda SSM ile TUSAŞ arasında görüşmeler sürmektedir.

“Yeni Nesil Hafif Saldırı/Keşif Uçağı HÜRKUŞ-C”nin ilk gösterim (demo) prototip üretimi TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi ve fotoğrafları basın ile paylaşıldı.
Zırhlandırılmış yapı, kendini koruma sistemleri, gece görüş uyumlu iç ve dış aydınlatma ve gelişmiş aviyonik sistem özellikleri taşıyan ve yerli mühimmat ile silahlandırılan HÜRKUŞ-C, 7 adet harici yük istasyonu ve 1500 kg harici yük taşıma kapasitesine sahip olacak.