IDEF 2019 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Sonuçları


Yüce Türk Milletinin bağışları ile kurulan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV); 1993 yılından bugüne kadar, iki yılda bir icra edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarının yönetim ve sorumluluğunu üstlenmiş bulunmaktadır.

TSKGV tarafından 1993 yılından itibaren 14 IDEF Fuarı başarı ile icra edilmiştir. Ulusal savunma sanayiinin dünyaya tanıtılması amacıyla düzenlenmeye başlayan IDEF, kısa sürede savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında önemli bir uluslararası tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu olmuş, katılımcı firma sayısı itibarıyla dünyanın ilk beş savunma sanayii fuarından biri haline gelmiştir. IDEF, ikili görüşmeler bakımından ise birinci sırada gelmektedir.

Dünyadaki ileri teknoloji ürünlerin sergilenmesi, yerli ve yabancı katılımcılar arasında iş birliği imkânlarının geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat olan IDEF 2019 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı;

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde”,

“Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde”,

“Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, İstanbul Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) desteğiyle”,

“TSKGV Genel Müdürlüğü yönetim ve sorumluluğunda”,

“TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ. organizatörlüğünde”,

30 Nisan-03 Mayıs 2019 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir. 

IDEF 2019 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın açılış törenini Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN onurlandırmış ve IDEF 2019 Fuarının açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Millî Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları, Savunma Sanayii Başkanı, Jandarma Genel Komutanı, Milli Savunma Bakan Yardımcısı, TSKGV Genel Müdür Vekili ile yurt dışından Fuara resmi davetli olarak teşrif eden konuk Bakanlar ile birlikte kesmiştir.

IDEF 2019 Fuarına 71 ülke ve 3 uluslararası kuruluştan 151 heyete mensup 588 heyet üyesi katılmıştır. Ülkelerinin savunma tedarikinden sorumlu heyet üyeleri arasında;

• 15 Bakan (Azerbaycan, Burundi, Cibuti,  Gabon,  Gine, Gine Bissau, Guatemala, İtalya, Karadağ, K.K.T.C., Nijer, Pakistan, Tanzanya, Uganda, Zambiya), 

• 13 Genelkurmay Başkanı (Arnavutluk, Brezilya, Cibuti, Gambiya, Gürcistan, Kamerun, Katar, Kosova, K.K.T.C., Orta Afrika, Senegal, Tunus, Ürdün), 

•  4 Genelkurmay Başkan Yardımcısı (Belarus, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kore),

•  1 Kara Kuvvetleri Komutanı (Umman),

•  2 Deniz Kuvvetleri Komutanı (Romanya, Ukrayna),

•  3 Hava Kuvvetleri Komutanı (Gana, Kuveyt, Malezya),

•  4 Sahil Güvenlik Komutanı (Bahreyn, Bangladeş, Endonezya, Pakistan),

• 16 Bakan Yardımcısı (Angola, Arnavutluk, Azerbaycan (3), Belarus, Çekya, Çin, Endonezya,  Kazakistan, Kore (2), Sırbistan, Türkmenistan, Ukrayna, Zimbabve),

• 13 Müsteşar veya eşidi (Bosna Hersek, Brezilya (2), Gabon, Gambiya, İtalya, K.K.T.C., Kuzey Makedonya, Pakistan, Romanya, Slovenya, Ukrayna, NATO (Gen.Sek.Yrd.)),

•  2 Emniyet Genel Müdürü (Kosova, Katar) bulunmaktadır.

Savunma sanayiinin büyük firmaları kadar, savunma sanayiine mal ve hizmetleri ile katkı sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin de imkân ve kabiliyetlerini Türkiye ve dünya alım heyetlerine tanıtabilecekleri en önemli platform olan IDEF 2019 Fuarına 53 ülkeden 481’i yerli, 580’i yabancı, toplam 1.061 firma / firma temsilcisi katılmıştır. 

Fuarda ayrıca Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerce açılan stantlarda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genel Kolluk Kuvvetleri envanterindeki silah ve malzemeler sergilenmiş, Dz.K.K.lığı ve Sahil Güvenlik K.lığına ait 7 gemi West Marina’da ziyarete açılmıştır.

IDEF 2019 Fuarında Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığından 29 makama görüşme ofisi açılmıştır. Görüşme ofisi makamları, heyetler ve katılımcı firmalar arasında planlanan 4.026 görüşme / stant ziyaretinin yaklaşık 2.700’ü (% 79’u) gerçekleşmiştir.

Fuar esnasında 100 imza töreni ve 9 toplantı düzenlenmiştir. 

Fuarın 2’nci günü Millî Savunma Bakanlığı, 3’üncü günü İçişleri Bakanlığı Tanıtım Günü etkinlikleri düzenlenmiştir.

Fuarın 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü günleri Fuar alanı içinde tesis edilen Tedarikçiler Bölgesi’nde, büyük katılımcı firmaların Tedarik/Satın Alma/ARGE bölümlerinin yetkilileri ile küçük üreticiler bir araya getirilerek aralarındaki iş imkânlarının geliştirilmesi sağlanmıştır.

Fuarın 2, 3 ve 4’üncü günleri değişik güncel konularda dört Panel ve sekiz Sunum düzenlenmiştir.  

Fuarın 4’üncü günü Kariyer Günü düzenlenmiş, üniversite öğrencileri ve yetişmiş insan gününün katılımcı firmaların insan kaynakları departmanlarının personeli ile temas kurması sağlanmıştır.

Fuarı 26 ülkeden 394 basın mensubu takip etmiştir. Türkiye’nin önde gelen savunma dergileri IDEF özel sayısı yayımlamış, ekonomi dergileri ise IDEF Özel Eki ile piyasaya çıkmıştır. 

Fuar; 96 ülkeden 71.082’si yerli ve 4.928’i yabancı olmak üzere toplam 76.010 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Fuarı ziyaret edenler arasında heyetler, Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurum/kuruluşlardan gelen personel ile savunma sanayii ve güvenlik firmalarında çalışan personelin yanı sıra gaziler, şehit / gazi yakınları ve üniversite öğrencileri bulunmaktadır.

IDEF 2021 Fuarı 25-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul'da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecektir. Detaylı bilgi için www.idef.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.