DOLAYLI BAĞLI ORTAKLIKLARIMIZehsim logoHTR logo

HAVELSAN TEKNOLOJİ RADAR SAN. VE TİC. A.Ş. (HTR)

HTR,1990 yılında, Türk-Fransız ortak girişimi olarak, TRS-22XX Uzun Menzilli Hava Savunma Radarlarının Türkiye’de üretimi ve lojistik desteğinin sağlanması için kurulmuştur. 2001 yılında Thales hisselerinin HAVELSAN A.Ş.’ye devri ile HTR milli bir kuruluş haline gelmiştir.

HTR’nin 3 ana faaliyet alanı bulunmaktadır;
– Radar SistemleriDepo Seviyesi Bakım-Onarım ve Entegrasyonu,Alt Birim Üretimi,
– Ağ Destekli Güvenlik Sistemleri Tasarım, Entegrasyon ve Kurulumu,
– Kablaj/ Harness Tasarım ve Üretimi.

Bunlara ilaveten HTR, Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerine de büyük önem vermektedir. HTR bünyesinde bulunan AR-GE bölümü, HTR’nin süregelen faaliyetlerini destekleyecek şekilde yüksek teknoloji kullanılan çözümler üretmektedir.

Müşterilerine daha iyi ürün ve servis kalitesi sunmak isteyen HTR, kalite standartlarına uygun bir Kalite Yönetim Sistemi geliştirmiştir. HTR’nin sahip olduğu kalite sertifikaları aşağıdaki gibidir;

– AQAP 2110
– AS 9100 REV C.
– ISO 9001:2008

Bunun yanındaHTR, ‘’NATO Gizli’’gizlilik dereceli ve ‘’Milli Gizli’’ gizlilikdereceli Tesis Güvenlik Belgelerine sahiptir.

HTR bünyesinde bulunan Radar Sistemleri Grubu, faaliyetlerine 1990 yılından beri aralıksız devam etmektedir. 24 yıllık tecrübesi ile Radar Sistemleri Grubu birçok uluslararası projeye başarı ile katkıda bulunmuşve bulunmaya devam etmektedir. Radar alt birim üretimi, kabul testleri, saha entegrasyonu, iyileştirme ve modifikasyonlar ile ömür-boyu destek hizmetleri Radar Sistemleri Grubu tarafından yüksek kalite standartları çerçevesinde sunulmaktadır.

Hâlihazırda HTR, TRS-22XX Hava Savunma Radarlarının depo seviyesi bakım-onarımlarından sorumludur. Bu radarların kullanım sürelerini, performanslarını, faaliyet oranlarını ve idame kolaylıklarını arttırmak amacı ile HTR bünyesinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 15 yılı aşkın süredir HTR tarafından gerçekleştirilen TRS-22XX radarlarının depo seviyesi bakım-onarım faaliyetleri tamamen HTR’nin kendi personeli, test ve onarım imkânları ile gerçekleştirilmiştir. HTR’nin gerçekleştirmiş olduğu bu bakım-onarım faaliyetleri sayesinde söz konusu radarların faaliyetleri çok yüksek oranlardadır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan TRS-22XX Hava Savunma Radarlarının anten kademelerinde meydana gelen sorunların önüne geçilmesi amacı ile 2009 yılında bir modifikasyon projesi olan RLS projesine başlanmıştır. TRS-22XX Radarlarının antenlerinin söz konusu sorunlarını engelleyecek sistem çalışmaları mevcut durumda devam etmektedir.

Radar Sistemleri Grubunun bir başka projesi ise Barış Kartalı Projesidir. Bu proje kapsamında HTR, sahip olduğu deneyimve kabiliyetlerini, uluslararası işbirlikleri çerçevesinde,4 adet Airborne Radarın Entegrasyon ve Test faaliyetlerini gerçekleştirerek kullanmaktadır. Barış Kartalı Projesi’nde Kabul Sonrası Başlangıç Destek Dönemine (ISP-InterimSupportPeriod) geçilmiş olup, bu dönemde de HTR, MESA Radarlarının bakım-onarımı kapsamında NorthropGrumman ile imzalamış olduğu sözleşme dâhilinde hizmet vermektedir.

Uzun Ufuk Projesinde ise HTR, Sahil GözetlemeRadarlarının kurulum, entegrasyon ve test faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirmiştir. Ayrıca, HTR eğitim ve mevzi destek hizmeti de vermiştir.

HTR’nin bir başka faaliyet grubu ise Ağ Destekli Güvenlik Sistemleri(AGS) grubudur. 2003 yılında faaliyetlerine başlayan Ağ Destekli Güvenlik Sistemleri grubu askeri mevziler, rafineriler ve boru hatları gibi kritik askeri ve sivil tesislerin korunması için çözümler üretmektedir. AGS Grubu ihtiyaç sahiplerinin isteklerine göre Ağ Destekli Elektronik Güvenlik Sistemleri tasarlamakta ve entegrasyonunu gerçekleştirmektedir. Bunların yanı sıra AGS Grubu tarafından, sistemlerin bakım-onarımı ve eğitim hizmetleride verilmektedir. HTR, deneyimli teknik ekibi, modern ve yüksek teknoloji üretimine uygun alt yapısı ile Türkiye’nin Ağ Destekli Güvenlik Sistemleri alanında lider şirketidir. Ağ Destekli Güvenlik Sistemleri kapsamında HTR, gereksinim analizi, kaynak analizi, çözüm üretimi, sistem tasarımı, entegrasyon ve satış sonrası hizmetler dahil olmak üzere müşterilerine kapsamlı bir çözüm paketi sunmaktadır.

HTR bünyesinde çalışmalarını devam ettiren bir diğer birim ise Kablaj/Harness Tasarım ve Üretim Grubudur. Bu grup 2001 yılında ara verilen çalışmalarına 2006 yılında altyapısını tamamen modernize ederek yeniden başlamış olup, mevcut durumda yerli ve yabancı birçok kurum ve kuruluşa hizmet vermektedir. HTR, Kablaj/Harness Tasarım ve Üretimi yapmanın haricinde, kabinet ve şelterlerin kablajlarını tasarlamak, üretmek, fonksiyonel birimlerin ara montajını ve son montajını gerçekleştirmek ve bu parçaların testlerini yapmak konusunda geniş bir deneyim ve kabiliyete sahiptir. Sahip olduğu kabiliyetler ile Kablaj/Harness Tasarım ve Üretim Grubu her yıl artan düzeylerde ihracat yaparak, yabancı şirketlerin Sanayi Katılımı/ Offset sorumluluklarına mühendislik ve üretim çözümleri sunmaktadır.
AR-GE Bölümü,HTR’nin ana faaliyet alanlarını destekleyici çalışmalarına devam etmekte ve bu grupların müşterileri için ileri teknoloji içeren çözümler üretmektedir. AR-GE bölümünün önemli çalışmaları arasında; Radar Sistemleri Grubu için‘’Modülatör Tasarımı (MODÖZGÜN)’’ve Ağ Destekli Güvenlik Sistemleri Grubu için‘’Video Alarm Yönetim Sistemi (VAYS)’’geliştirilmesi projeleri bulunmaktadır.

HTR Ar-Ge çalışmalarına büyük önem vermekte olup, bu kapsamda yapmış olduğu bir Ar-Ge projesi ise MODÖZGÜN projesidir. TRS-22XX Radar Sistemlerinde kullanılan Modülatör kademesindeki sorunların giderilmesi amacı ile HTR, Ar-Ge projesi başlatmış olup, bu proje kapsamında modülatör ünitesinin tasarımı, üretim ve testleri tamamlanarak tasarlanan modülatör ünitesi kullanıma hazır hale getirilmiştir.

VAYS tamamen milli bir kapalı devre televizyon izleme sistemidir. İçinde bulundurduğu akıllı video analitikleri ve alarm senaryoları ile her türlü oluşabilecek tehlikeyi her arazi ve iklim şartlarında önceden tespit edip operatörleri önceden uyarma yeteneğine sahiptir. VAYS ile, kapalı devre televizyon sistemleri çok daha verimli kullanılmakta ve operatörlere üçüncü bir göz sağlanmaktadır. VAYS milli bir yazılım olduğu için her türlü önceden uyarı sensörleri ileentegre çalışabilmekte ve bunlara kolayca uyarlanabilmektedir. En yeni teknolojilere tam olarak uyumludur. VAYS Yazılımı kamera, kayıt platformu, işletim sistemlerinden bağımsız olarak çalışabilen, ihtiyaca ve kullanım yerine göre düzenlenebilen ve akıllı görüntü analizleri ile güvenlik düzeyini maksimum seviyeye çıkarabilen bir sistem yönetimi aracıdır.

Türkiye’nin “Entegre Lojistik Destek Merkezi” olan HTR, Türkiye’nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının azami yerli katkı ile karşılanması için ulusal ve küresel işbirlikleri içinde en yüksek oranda katma değer üreten rekabetçi çözüm ortağı olarak, büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Adres :

Çankırı Yolu 7. Km. 06750 Akyurt-Ankara / Türkiye

Tel : 0 (312) 847 51 30
Faks : 0 (312) 847 51 38
Web : www.htr.com.tr
E-posta : htr@htr.com.tr