IDEF 2019 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı

Yüce Türk Milletinin bağışları ile kurulan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV); 1993 yılından bugüne kadar, iki yılda bir icra edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarının yönetim ve sorumluluğunu üstlenmiş bulunmaktadır.

TSKGV tarafından 1993-2017 yılları arasında 13 IDEF Fuarı başarı ile icra edilmiştir. Ulusal savunma sanayiinin dünyaya tanıtılması amacıyla düzenlenmeye başlayan IDEF, kısa sürede savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında önemli bir uluslararası tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu olmuş, katılımcı firma sayısı itibarıyla dünyanın en büyük beşinci savunma sanayii fuarı haline gelmiştir.

IDEF 2019 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 30 Nisan – 03 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir.

Dünyadaki ileri teknoloji ürünlerin sergilenmesi, yerli ve yabancı katılımcılar arasında iş birliği imkânlarının geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat olan IDEF 2017 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı;

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde”,

“Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde”,

“Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) desteğiyle”,

“TSKGV Genel Müdürlüğü yönetim ve sorumluluğunda”,

“TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. organizatörlüğünde”,

09-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir.

IDEF 2017 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın açılış törenini Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Binali YILDIRIM onurlandırmış ve IDEF 2017 Fuarının açılış kurdelesini Sayın Millî Savunma Bakanı, Sayın İçişleri Bakanı, Milli Savunma Bakan Yardımcısı, MSB Müsteşarı, SSM Müsteşarı, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları, TSKGV Genel Müdür Vekili ile yurt dışından Fuara resmi davetli olarak teşrif eden konuk Cumhurbaşkanı ve Bakanlar ile birlikte kesmiştir.

IDEF 2017 Fuarına 67 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan 133 heyete mensup 637 heyet üyesi katılmıştır. Ülkelerinin savunma tedarikinden sorumlu heyet üyeleri arasında 1 Cumhurbaşkanı, 26 Bakan, 6 Genelkurmay Başkanı, 17 Bakan Yardımcısı, 5 Genelkurmay Başkan Yardımcısı, 10 Kuvvet Komutanı ve 14 Müsteşar bulunmaktadır.

Savunma sanayii ve askerî havacılık alanında bir uluslararası ihtisas fuarı olan IDEF 2017 Fuarı, Sayın Başbakan, Sayın Millî Savunma Bakanı, üst düzey protokol, yabancı heyetler, sektör profesyonelleri, üniversite öğrencileri, gaziler, şehit ve gazi yakınları başta olmak üzere, 116 ülkeden, 60.754’ü yerli, 5.028’i yabancı toplam 65.782 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Savunma sanayiinin büyük firmaları kadar, savunma sanayiine mal ve hizmetleri ile katkı sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin de imkân ve kabiliyetlerini Türkiye ve dünya alım heyetlerine tanıtabilecekleri en önemli platform olan IDEF 2017 Fuarına 50 ülkeden 317’si yerli, 503’ü yabancı olmak üzere toplam 820 firma / temsilci katılmıştır.

IDEF 2017 Fuarına Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ait sekiz gemi Büyükçekmece Koyu’nda demirlemek suretiyle iştirak etmiştir. Gemiler, Fuara katılan heyetler, katılımcılar ve profesyonel ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmiştir.

IDEF 2017 Fuarında Genelkurmay Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığından 28 makama görüşme ofisi açılmıştır. Görüşme ofisi makamları, heyetler ve katılımcı firmalar arasında planlanan 2.240 görüşme / stant ziyaretinin % 83’ü gerçekleşmiştir.

IDEF 2017 Fuarı esnasında 50 imza töreni ve 5 toplantı düzenlenmiştir.

IDEF 2017 Fuarında ilk defa, fuarın ikinci günü Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının, üçüncü günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının, dördüncü günü ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün tanıtım günü etkinlikleri gerçekleştirilmiş ve büyük beğeni toplamıştır.

IDEF 2017 Fuarında elde edilen başarılar ve tecrübeler ışığında, IDEF 2019 Fuarının heyetler, katılımcılar ve ziyaretçiler bakımından daha verimli geçmesi için tüm gayretimizle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. IDEF 2019 Fuarında uygulamaya konulacak olan yenilikleri  www.idef.com.tr  adresinden takip edebilirsiniz.

30 Nisan – 03 Mayıs 2019 tarihlerinde IDEF 2019 Fuarında görüşmek dileğiyle.