IDEF 2017IDEF 2017 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii FuarıYüce Türk Milletinin bağışları ile kurulan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV); 1993 yılından bugüne kadar, iki yılda bir icra edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarının yönetim ve sorumluluğunu üstlenmiş bulunmaktadır.

TSKGV tarafından 1993-2015 yılları arasında 12 IDEF Fuarı başarı ile icra edilmiştir. Ulusal savunma sanayiinin dünyaya tanıtılması amacıyla düzenlenmeye başlayan IDEF, kısa sürede savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında önemli bir uluslararası tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu olmuş, katılımcı firma sayısı itibarıyla dünyanın en büyük beşinci savunma sanayii fuarı haline gelmiştir.

Türkiye’nin bir dünya markası olan IDEF Fuarlarının 12’ncisi, 05-08 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul Büyükçekmece’deki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir.

IDEF 2015 12’nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın açılış törenini Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN onurlandırmış ve IDEF 2015 Fuarının açılış kurdelesini Sayın Genelkurmay Başkanı, Millî Savunma Bakanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile yurt dışından Fuara resmi davetli olarak teşrif eden konuk Bakanlar ve Genelkurmay Başkanları ile birlikte kesmiştir.

IDEF 2015 Fuarına 76 ülke ve 1 uluslararası kuruluştan 124 heyete mensup 493 heyet üyesi katılmıştır. Ülkelerinin savunma tedarikinden sorumlu heyet üyeleri arasında 18 Bakan, 6 Genelkurmay Başkanı, 19 Bakan Yardımcısı, 3 Genelkurmay Başkan Yardımcısı, 8 Kuvvet Komutanı, 15 Müsteşar bulunmaktadır.

Savunma sanayii ve askerî havacılık alanında bir uluslararası ihtisas fuarı olan IDEF 2015 Fuarı, Sayın Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Millî Savunma Bakanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay II’nci Başkanı, 1’inci Ordu Komutanı, Harp Akademileri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı ve yabancı heyetler başta olmak üzere, 55.174’ü yerli ve 4.541’i yabancı, toplam 59.715 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Savunma sanayiinin büyük firmaları kadar, savunma sanayiine mal ve hizmetleri ile katkı sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin de imkân ve kabiliyetlerini Türkiye ve dünya alım heyetlerine tanıtabilecekleri en önemli platform olan IDEF 2015 Fuarına 53 ülkeden 302’si yerli, 479’u yabancı olmak üzere toplam 781 firma / temsilci katılmıştır.

IDEF 2015 Fuarına Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ait yedi deniz unsuru Büyükçekmece Koyu’nda demirlemek suretiyle iştirak etmiştir. Söz konusu deniz unsurları Fuara katılan heyetler, katılımcılar ve profesyonel ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmiştir.

IDEF 2015 Fuarında Genelkurmay Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığından 23 makama görüşme ofisi açılmıştır. Görüşme ofisi makamları, heyetler ve katılımcı firmalar arasında planlanan 2.230 görüşme / stant ziyaretinin % 80’i gerçekleşmiştir.

IDEF 2015 Fuarı esnasında 28 imza töreni ve 8 toplantı/seminer/sunum düzenlenmiştir.

Dünyadaki ileri teknoloji ürünlerin sergilenmesi, yerli ve yabancı katılımcılar arasında iş birliği imkânlarının geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat olan IDEF 2017 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı;

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde”,

“Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde”,

“Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) desteğiyle”,

“TSKGV Genel Müdürlüğü yönetim ve sorumluluğunda”,

“TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. organizatörlüğünde”,

09-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir.
IDEF 2017 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı hakkında daha ayrıntılı bilgiler www.idef.com.tr adresinden temin edilebilir.